Malazgirt Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS

Bölgemiz

Malazgirt

Malazgirt'in kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Urartu Kralı Menuas'ın burada bir şehir kurdurduğu, Menuas'ın Şehri anlamına gelen Menuahina'nın tarih içinde değişerek Malazgirt haline geldiği bilinmektedir. Malazgirt 1071 Meydan muharebesi ile adını Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazdırmıştır.

Coğrafya
Malazgirt İlçesi Muş İl Merkezine 135 Km. uzaklıkta olup, Murat Nehrinin güneydoğu kesiminde bulunmaktadır. İlçe denizden 1550 metre yüksekliktedir. Doğusunda Ağrı İlinin Patnos ve Tutak İlçeleri, Batısında Bulanık İlçesi, Kuzeyinde Erzurum İlinin Karayazı ve Kara- çoban İlçeleri, Güneyinde Bitlis İlinin Ahlat ve Adilcevaz İlçeleri bulunmaktadır. İlçemizin toplam yüzölçümü 1534 Km²dir. Geniş ova ve dağlarla kaplıdır. Malazgirt Ovası, Badişan Ovası ve Ulusu Ovasını; Murat Nehri, Hınıs Çayı ve Badışan Çayı sulamaktadır. Arazinin %65'inin engebeli olduğu İlçemizin kuzeydoğu istikametinde Katevin Dağı, güneydoğu istikametinde ise Süphan Dağı yer almaktadır.

Nüfusu
Malazgirt İlçesinde 2017 TÜİK verilerine göre İlçe Merkezinde 19.980 kişi yaşamaktadır.

İdari Durumu
Malazgirt İlçesi Muş İline bağlı bir idari birim olup, Adaku, Aktuzla ve Konakkuran olmak üzere üç bucak merkezi ile Malazgirt Belediyesi, Konakkuran Belde belediyeleri olmak üzere iki belediyeye sahiptir. İlçeye bağlı 74 Köy, 1 Belde ve 18 Mezra bulunmaktadır. Ayrıca İlçe Merkezi 12 Mahalleden oluşmuştur.